Kemény dió - szenvednek a kesudiótermelők Bissau-Guineában
Bissau-Guinea, Bissau – Komoly válságba került a bissau-guineai mezőgazdaság, miután a hadsereg április 12-én puccsot hajtott végre az országban. Az apró nyugat-afrikai állam első számú exportcikke a rendkívül ízletes kesudió, amiből bőven termett az idén. A kialakult belpolitikai krízis miatt a termelők viszont nem érik el a piacokat.

A puccs óta zárva vannak a bankok, az átutalások is szünetelnek. A kereskedőknek emiatt nem tudnak fizetni, a termelők pedig nem tudnak eladni. Mauritániai üzletemberek szerint a politikai krízis egyáltalán nem kedvez az üzletnek, ráadásul a helyi pénz értéke vészesen csökken. A kereskedők elmondták, hogy 10 kg kesudióért még hajlandóak fizetni, de ha már 100kg-ról van szó, akkor az árucserét részesítik előnyben. A puccs előtt a kormány rögzítette a kesudió eladási árát, amit 250 CFA frankban határoztak meg. Tíz nappal a puccs után az összeg vészesen csökkent, most már csak 100-150 CFA frankot ér ugyanaz a mennyiség. A bartel alapú kereskedelemben is hasonló változások történtek. A helyiek a kesudiót elsősorban rizsre cserélik, a puccs előtt 1 kg kesudióért ugyanannyi rizs járt. Most viszont 2 kg kesudióért 1 kg rizst lehet kapni. A termelők elmondták, hogy nincs más választásuk, belemennek a kedvezőtlen üzletbe, mert el kell tartani a családjukat. Az apró nyugat-afrikai országnak 1,6 millió lakosa van. 250 ezer család a kesudió termelésből él.

mod_vvisit_counterLast week1968

Your IP: 3.138.179.119